Badanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego
Te dwa badania to podstawa dla osób 50+.Obecnie aparaty do pomiaru ciśnienia - ciśnieniomierze - nie są drogim nabytkiem i powinny znaleźć się w domu u każdego Seniora. Jest to praktyczne rozwiązanie - można wówczas badać sobie ciśnienie regularnie: raz, dwa razy dziennie. Regularność przy chorobie nadciśnieniowej to podstawa.
Na badanie EKG kieruje lekarz rodzinny, w miarę potrzeby. Nie zaszkodzi samemu co jakiś czas upomnieć się o takie badanie.
Mammografia
Zaleca się wykonywanie tego badania co dwa lata.Badanie trwa kilka minut, jest niebolesne lecz często nie przyjemne. Tym badaniem możemy wykryć obecność małych guzków znajdujących się głęboko w tkance gruczołowej piersi, których nie wyczuwa się badaniem palcami.Badanie kału na krew utajoną
Tak samo jak mammografię zaleca się wykonywanie tego badania co 1-2 lata, co pozwoli nawykrycie raka jelita grubego i podjęcia szybkiego leczenia. Pięć dni przed badaniem nie należy jeść owoców, warzyw, czerwonego mięsa, przyjmować witaminy C i jej preparatów, preparatów żelaza i tabletek p/bólowych (niesteroidowych leków przeciwzapalnych) ponieważ fałszują one wynik badania.
PSA i badanie urologiczne
Badaniu per rectum corocznie obowiązkowo powinni poddawać się mężczyźni. Badanie to wykrywa nie tylko przerost gruczołu lecz także raka prostaty. Zachorowanie na raka prostaty wzrasta wraz z wiekiem, a choroba w fazie początkowej nie daje żadnych charakterystycznych objawów.Densytometria
Jest to badanie tzw. gęstości kości, dzięki któremu możemy ustalić stan układu kostnego oraz ryzyko złamań.Badaniu powinny poddać się wszystkie Panie po 65 roku życia, a Panowie po 70 r.ż. Wskazaniem do wcześniejszego badania są: niedowaga, przyjmowanie sterydów doustnie od conajmniej 3 miesięcy, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), przedwczesna menopauza, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu.
Badanie kreatyniny.
Po ukończeniu 55 lat m.in u osób chorujących na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, wykonuje się te badanie aby ocenić pracę nerek.Poziom kreatyniny u ludzi zdrowych wynosi:
- mężczyźni: 0,97-1,37 mg/dl (97-137 ml/min)
- kobiety: 0,88-1,28 mg/dl (88-128 ml/min)
.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz