Co roku wskazana jest EKG, mofologia krwi, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, lipidogram. USG jamy brzusznej przynajmniej raz na 2-3 lata, USG piersi tak samo. Kobiety obowiązkowo cytologia.
Pomiar stężenia gukozy
Jeśli masz 45 lat i więcej, te badanie powinieneś zrobić min raz na 3 lata. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, hiperlipidemią, chorobami układu sercowo-naczyniowego, otyłością poziom stężenia glukozy powinny badać conajmniej raz w roku. Tak samo w przypadku występowania cukrzycy u rodziców i rodzeństwa, u kobiet z przebytą cukrzycą ciężarnych, oraz u pacjentów, którzy w przeszłości mieli wykryty stan przedcukrzycowy.Krew do badania pobiera się na czczo: 8-14 godzin po ostatnim posiłku. Stężenie glukozy oznaczamy we krwi żylnej.
Badanie okulistyczne
Celem badania jest wczesne zdiagnozowanie jaskry - choroby, który rozwija się skrycie, a nie leczona prowadzi do ślepoty.Badaniu obowiązkowo powinny poddać się osoby z tzw grupy ryzyka: zdiagnozowana jaskra w najbliższej rodzinie, niskie ciśnienie tętnicze krwi, hipercholesterolemia, krótkowzroczność, częśte migrenowe bóle głowy, cukrzyca, osoby uskarżające się na zimne dłonie i stopy.Jeśli wyniki badań okulistcznych są prawidłowe, kolejne takie badanie nalezy powtórzyć po 2 latach.
RTG klatki piersiowej u palaczy
Wskazaniem do badania jest kaszel i wykrztuszanie plwociny.Spirometria
Badaniu powinien poddać się każdy czynny i bierny palacz, osoby narażone na wdychanie zanieczyszczonego powietrza, przewlekle kaszlące.Na minimum dwie godziny przed badaniem nie wolno palić papierosów, należy też unikać obfitego posiłku a na 30 minut przed wysiłku fizycznego.
Kolonoskopia
Badanie wskazane u tych pacjentów, których rodzice/rodzeństwo/dzieci mieli zdiagnozowany nowotwór jelita grubego. Badanie to powtarzamy min co 5 lat.Badanie urologiczne
Badaniu per rectum i testowi krwi w kierunku PSA powinni poddać się mężczyźni po ukończeniu 45 r.ż. u których w rodzinie wystąpił rak prostaty..
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz