Ostatnie badanie kliniczne, które przeprowadzano w Polsce na temat wpływu komputera na oczy użytkowników podały zatrważające dane. Aż 96% osób korzystających z komputera minimum 4 godziny dziennie skarżyło się na występowanie co najmniej jednego z objawów tzw. Syndromu Widzenia Komputerowego (CVS).
30.05.2013
Badania profilaktyczne po 30-tym roku życia
Poza niezbędnymi badaniami w każdym wieku - pomiar ciśnienia, kontrola wagi ciała, samobadanie piersi u kobiet a jąder u mężczyzn, morfologia krwi, badanie ogólne moczu - dodatkowo należy wykonać następujące badania diagnostyczne.
27.05.2013
Badania profilaktyczne po 40-tym roku życia
Co roku wskazana jest EKG, mofologia krwi, badanie ogólne moczu, pomiar ciśnienia tętniczego, lipidogram. USG jamy brzusznej przynajmniej raz na 2-3 lata, USG piersi tak samo. Kobiety obowiązkowo cytologia.
Pomiar stężenia gukozy
Jeśli masz 45 lat i więcej, te badanie powinieneś zrobić min raz na 3 lata. Osoby z nadciśnieniem tętniczym, hiperlipidemią, chorobami układu sercowo-naczyniowego, otyłością poziom stężenia glukozy powinny badać conajmniej raz w roku. Tak samo w przypadku występowania cukrzycy u rodziców i rodzeństwa, u kobiet z przebytą cukrzycą ciężarnych, oraz u pacjentów, którzy w przeszłości mieli wykryty stan przedcukrzycowy.23.05.2013
Badania profilaktyczne po 50-tym roku życia
Badanie EKG i pomiar ciśnienia tętniczego
Te dwa badania to podstawa dla osób 50+.Obecnie aparaty do pomiaru ciśnienia - ciśnieniomierze - nie są drogim nabytkiem i powinny znaleźć się w domu u każdego Seniora. Jest to praktyczne rozwiązanie - można wówczas badać sobie ciśnienie regularnie: raz, dwa razy dziennie. Regularność przy chorobie nadciśnieniowej to podstawa.
Na badanie EKG kieruje lekarz rodzinny, w miarę potrzeby. Nie zaszkodzi samemu co jakiś czas upomnieć się o takie badanie.
20.05.2013
Subskrybuj:
Posty (Atom)